Błędy w pielęgnacji cery – najczęściej popełniane, jak dbać o skórę?

Pielęgnacja twarzy jest czasami niezwykle kłopotliwa, bo nie wiemy, co może być przyczyną naszych problemów. Za najczęstsze uznaje się nieodpowiednią dietę oraz niewłaściwą pielęgnacje. Jakie są najczęstsze mankamenty codziennego dbania o skórę? Czy da się ich uniknąć i co wyeliminować na początku?

Dobre poznanie własnej skóry

Pielęgnacja cery bywa nieskuteczna, ponieważ nie jesteśmy w stanie dobrze jej dopasować. Wynika to z faktu, że nie znamy swojej skóry. Tak więc najlepszym początkiem jest skonsultowanie się z dermatologiem w celu poznania typu naszej cery.

Tańsza i szybsza opcja: wypisanie najczęstszych problemów, które dotyczą skóry naszej twarzy. Istnieją różne rodzaje cery, dodatkowo – niektóre sfery naszej twarzy mogą sprawiać nam różne problemy. Sztandarowy przykład to tak zwana strefa T obejmująca czoło, nos i brodę, które to części są bardziej podatne na zapychanie z powodu dużej ilości wydzielanego sebum. Sebum jest to rodzaj łoju, który wydzielany jest przez gruczoły podskórne. Łój ma zapewnić naszej skórze ochronną warstwę lipidową. Zaburzenia w procesie wydzielania łoju zdają się mieć kluczowe znaczenie dla określenia typu cery. Gdy łój wydzielany jest w zbyt dużej ilości – cera robi się tłusta. Gdy jest go za mało, wtedy nasza cera ma skłonność do nadmiernego wysuszania się. Skóra na twarzy może być także naczyniowa – wtedy obserwujemy dużą ilość małych, pękniętych naczynek w czerwonym kolorze. Gdy nasza cera jest wyjątkowo podatna na działanie niekorzystnych czynników to jest ona określana mianem wrażliwej.

Błędy w pielęgnacji cery - najczęściej popełniane, jak dbać o skórę?

Jak prawidłowo dbać o naszą skórę?

W przypadku cery świetnie sprawdza się powiedzenie, że mniej znaczy więcej. Zwłaszcza, gdy nie dbamy o odpowiednią higienę rąk czy przyrządów podczas manualnego oczyszczania skóry. Wyciskanie zaskórników czy pryszczy jest uważane za szkodliwe. Prowadzi to tylko do chwilowej poprawy, bo łatwo w ten sposób o pojawienie się kolejnych stanów zapalnych czy zatkanych porów. Przy cerze tłustej nie poleca się nawet zbyt częstego dotykania twarzy czy spania z głową wetkniętą w poduszkę. Ograniczajmy kontakt dłoni ze skórą twarzy – liczne bakterie na naszych palcach z łatwością przenoszą się na cerę. Jeśli jednak musimy stosować manualne oczyszczanie twarzy to najlepiej w rękawiczkach, i ze starannie wyczyszczonymi, odkażonymi przyrządami. Po takim zabiegu należy też od razu oczyścić twarz wacikiem nasączonym kosmetykiem do oczyszczania – mleczkiem lub tonikiem. Nie poleca się jednak manualnego sposobu pozbywania niedoskonałości. Lepiej zastąpić go peelingiem drobnoziarnistym, a w przypadku cery wrażliwej – enzymatycznym. Do złuszczania naskórka świetnie sprawdzą się również zabiegi z wykorzystaniem kwasów AHA.

Dieta i niedokładny demakijaż

Zbyt mała ilość witamin czy składników odżywczych negatywnie odbija się na wyglądzie naszej cery. Jedzenie żywności przetworzonej, bogatej w cukry i szkodliwe tłuszcze, a także wybieranie pikantnych produktów – to wszystko również szkodzi skórze. Częstym katalizatorem, który prowadzi do wystąpienia wyprysków, jest spożywanie mleka. Zdrowa zbilansowana dieta, obfitująca w warzywa, owoce, dobre tłuszcze i węglowodany złożone stanowi podstawę pielęgnacji cery – tej bardziej złożonej, bo działającej od środka. Do tego trzeba zadbać o wypijanie przynajmniej dwóch litrów wody dziennie, aby nawilżyć skórę od wewnątrz. Kolejna istotna kwestia związana jest z makijażem. Każdego dnia musi być on starannie zmywany, bo niedokładny demakijaż stanowi pożywkę dla bakterii, które powodują wypryski. Do poszczególnych partii polecane są inne produkty. Mleczko świetnie sprawdzi się do oczyszczenia skóry w okolicach oczu, a tonik do całej reszty. Oczyszczona skóra lepiej wchłania korzystne składniki zawarte w kremach i serum. Podczas nakładania na twarz kosmetyków, należy zadbać również o czystość stosowanych przyrządów. Pędzle oraz gąbeczki do nakładania podkładu powinny być regularnie przez nas myte, co jeden lub dwa tygodnie.

 

Kosmetyki do pielęgnacji znajdziesz w sklepie amfora.pl

Błędy w pielęgnacji cery – najczęściej popełniane, jak dbać o skórę?
5 (100%) 1 vote[s]
gazetka kosmetyki i perfumy amfora.pl
a