Czerniak, czym jest, jak go rozpoznać, jak leczyć?

Przedstawiamy kompleksowy poradnik, dzięki któremu dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o chorobie skórnej, jaką jest czerniak.

czerniak

Czym jest czerniak?

Czerniak to bardzo niebezpieczny nowotwór, który jest jednym z najtrudniejszych do wyleczenia. Pojawia się on na skórze, błonach śluzowych ciała a także na siatkówce oka – wszędzie tam, gdzie występuje barwnik skór – melanina. Czerniak jest bowiem zmianą skórną, która tworzą melanocyty – komórki zawierające melaninę. Czynniki, które mogą wpłynąć na ryzyko powstawania czerniaka to intensywna i długotrwała ekspozycja na promieniowanie słoneczne, jasna karnacja, obciążenie genetyczne (zachorowania na nowotwór w poprzednich pokoleniach) oraz wiek (im człowiek jest starszy, tym większe jest prawdopodobieństwo, że może paść ofiarą nowotworu skóry).

Czerniak rozwija się najczęściej w tym obszarze naszego ciała, które uległo uszkodzeniom mechanicznym (przy ranach, po zrobieniu świeżego tatuażu) oraz w miejscach innych znamion na ciele (pieprzyki mogą przerodzić się w czerniaka). Jak rozpoznać czerniaka? Niepokój powinny budzić wszystkie znamiona, których wcześniej nie było, o nieregularnym kształcie i poszarpanych brzegach a także o wyjątkowo ciemnym kolorze. Jeśli takie znamię wystaje ponad powierzchnię skóry, a dodatkowo tworzą się wokół niego małe ranki i sączy się krew bądź osocze – niezwłocznie należy udać się do lekarza.

Ranking kosmetyków do pielęgnacji ciała 2016

1. Babuszka Agafia Amarantowe gęste masło do ciała odmładzające 300ml
2. Bio-oil Olejek na blizny 200ml
3. Ziaja Podstawowa pielęgnacja Wazelina biała kosmetyczna 30 ml
4. Babuszka Agafia Termalno-iłowa maska do ciała 100ml
5. Babuszka Agafia Czarna torfowa maska do ciała podciągająca 100ml

Czerniak – jak długo się rozwija?

Czerniak może rozwijać się nawet przez kilka lat. Ryzyko zapadnięcia na nowotwór skóry wzrasta wraz z wiekiem, a najwyższe jest, kiedy przekroczy się 50 rok życia. Najważniejszym jest, abyś kontrolował swoje znamiona, a jeśli są bardzo liczne – konsultował ekspozycję na słońce z dermatologiem. Zmiany mogą zachodzić niezauważalnie przez kilka lat, by w końcu stać się złośliwym nowotworem. Bardzo ważna jest profilaktyka – stosowanie dużej ochrony UV w kosmetykach, niewystawianie się na słońce w południe, zakładanie czapek i kapeluszy. Jeśli jesteśmy zagrożeni którymkolwiek czynnikiem ryzyka, powinniśmy kontrolować nasze pieprzyki i znamiona u dermatologa co najmniej 2 razy w roku, bowiem rozwinięty już czerniak bardzo szybko (najszybciej ze wszystkich nowotworów) daje przeżuty na inne organy, zwłaszcza na węzły chłonne.

Czerniak – jak leczyć?

Leczenie czerniaka, w zależności od jego postaci, przebiega w kilku etapach. Jeśli okaże się, że zmiana nie była złośliwa, wystarczy nieskomplikowana operacja usunięcia guza wraz z okalającymi go tkankami. Dzięki temu, uniemożliwimy ewentualny nawrót choroby. Jeśli jednak czerniak okazuje się być złośliwy, lekarze w trakcie operacji wycinają znacznie więcej zdrowej skóry 0 nawet do 2 centymetrów poza obrębem samej zmiany.

Przy złośliwej odmianie czerniaka należy również zdiagnozować, czy węzły chłonne nie poddały się przerzutom. W tym celu bada się pierwszy węzeł, jaki jest umiejscowiony od zmiany skórnej do reszty ciała. Jeżeli okazuje się, że jest on zaatakowany przez chorobę – usuwa się go. Tak postępuje się z każdym węzłem chłonnym, który został zaatakowany przez nowotwór. Inna metodą, którą stosuje się w leczeniu czerniaka w przypadku niemożności przeprowadzenia operacji lub niezgody pacjenta na zabieg, jest radioterapia. Z kolei chemioterapii poddawani są pacjenci po zabiegu usunięcia guza, celem uniknięcia nawrotów choroby lub jej dalszych przerzutów. Pamiętajmy, że czerniak to nowotwór, którego leczenie nie jest łatwe, dlatego powinniśmy stawiać na profilaktykę nowotworów skóry.

Zobacz kosmetyki do pielęgnacji ciała w sklepie amfora.pl!

Czerniak, czym jest, jak go rozpoznać, jak leczyć?
5 (100%) 1 vote[s]
gazetka kosmetyki i perfumy amfora.pl
a