Czym jest ombre? Jak zrobić krok po kroku? DIY

Ombre to technika koloryzacji włosów, która w ostatnich latach zyskała ogromną popularność wśród zwolenniczek eksperymentowania z barwą włosów. To sposób farbowania kosmyków, który przyczynia się do rozjaśnienia i odmłodzenia twarzy, a także złagodzenia jej rysów. Polega on na rozjaśnieniu końcówek fryzury, zachowując kontrast pomiędzy ciemnym i jasnym kolorem, przy miękkim przejściu pomiędzy nimi. Ombre jest polecane do włosów średnich i półdługich.

 

Czym jest ombre? Jak zrobić krok po kroku? DIY

Jaśniejsze końcówki miękko otulają buzię, tworząc wyjątkowy i intrygujący dla otoczenia efekt. Jest również wygodne w noszeniu, bowiem nie wymaga odświeżania u fryzjera – odrosty nie są w tym przypadku problemem. Nie jest to łatwy sposób koloryzacji, bowiem osiągnięcie efektu łagodnego gradientu jest dość czasochłonne i wymaga dużej ilości uwagi, a także cierpliwości. Nic tak nie działa na niekorzyść tego rodzaju fryzury, jak poziome, wyraźne odcięcie kolorów. Psuje to cały efekt i wskazuje na brak umiejętności fryzjera lub całkowicie amatorskie wykonanie. Jeśli jednak jesteś zdeterminowana i pełna zapału, a zarazem cechujesz się cierpliwością, możesz osiągnąć efekt ombre w domowym zaciszu!

Ombre: DIY

Ombre – jak zrobić samemu jaśniejsze końce tak, aby nie wyglądały jak zamoczone w farbie rozjaśniającej? Na początek przygotuj sobie wszystkie najpotrzebniejsze akcesoria i produkty, czyli: farbę rozjaśniającą (rozjaśniacz), akcesoria do rozrobienia mieszanki, starą koszulkę lub ręcznik do osłonienia ramion oraz grzebień z szerokim rozstawem zębów. Zabieg musimy przeprowadzić na włosach nieumytych – im bardziej będą nieświeże, tym mniejsze zniszczenia wywoła rozjaśniacz.

Końcówki i tak są najbardziej zniszczoną partią włosów na każdej głowie, a farby rozjaśniające dodatkowo ingerują w strukturę włosa, rozchylając jego łuski i wnikając do wnętrza. Jeśli włosy będzie chronił naturalny filtr, degradacja końcówek będzie mniejsza. Uważnie wybieraj też rozjaśniacz: na rynku możesz znaleźć te słabsze, rozjaśniające włosy o 3 – 4 tony, a także te mocniejsze, które rozjaśniają nawet do 6 tonów. Jeśli twoje kosmyki z natury są dość jasne, możesz wybrać farbę rozjaśniająca zamiast rozjaśniacza. Dzięki niej zniszczenia będą dużo mniejsze, a efekt wyjdzie podobny do tego uzyskanego rozjaśniaczem. Jeśli masz już zgromadzone wszystkie produkty, włosy są nieświeże, a ty dysponujesz wolnym czasem, możesz przystąpić do zabiegu.

Ombre: jak zrobić krok po kroku?

1. Tworzymy bazę do farbowania. Zaczesujemy włosy do tyłu, na plecy. Wybieramy miejsce, od którego ma się rozpocząć nasze cieniowanie (najbardziej optymalnym „progiem” do rozpoczęcia ombre jest linia ramion). Cieniowanie będzie wyglądać ładniej, jeśli jego górna granica nie będzie prostą linią, ale łukiem wyginającym się w dół. Taki kształt sprawi, że farbowanie będzie bardziej naturalne. Jeśli już wiemy, do jakiego momentu będziemy farbować włosy, przygotowujemy mieszankę rozjaśniającą.

2. Blisko siebie kładziemy rozjaśniacz oraz pędzelek do farbowania, a także grzebień o szerokim rozstawie zębów. Na ramiona zarzucamy ręcznik i rozpoczynamy zabieg. Nakładamy bardzo małe partie mieszanki od samych końcówek, kierując się ku górze. Musimy zachować taką kolejność farbowania partii włosów (od dołu do góry), bowiem te części, na których farba będzie trzymać się najdłużej, zostaną rozjaśnione najmocniej. Za każdym razem, kiedy nakładamy pojedynczą partię, przeczesujemy włosy grzebieniem od linii, na której ma zakończyć się nakładanie rozjaśniacza. Na koniec przeczesujemy również delikatnie włosy nad linią – około 3-6 centymetrów. Kiedy już zakończymy nakładanie mieszanki, zostawiamy ją na włosach na około 10-20 minut (w zależności od intensywności efektu, jaki chcemy uzyskać).
3. Po zmyciu farby przychodzi moment na ocenę efektu. Jeśli jego intensywność jest dla ciebie satysfakcjonująca, możesz nałożyć maskę regenerującą, a potem wysuszyć i ułożyć włosy jak zwykle. Jeśli jednak chcesz uzyskać mocniejszy efekt rozjaśnienia, przejdź do następnego kroku.
4. W celu wzmocnienia efektu, podziel włosy na warstwy – dwie lub trzy, w zależności od ich grubości i gęstości. Warstwy wierzchnie zwiąż na czubku głowy tak, aby nie przeszkadzały ci w dalszej pracy. Powtarzaj teraz dwa pierwsze kroki na każdej warstwie włosów (pamiętaj o przeczesywaniu warstw grzebieniem, również pasemek nad linią docelową), pozostawiając mieszankę na jedynie pięć minut. Po upływie tego czasu zmyj farbę, wysusz włosy i… ciesz się nowa fryzurą!

Czym jest ombre? Jak zrobić krok po kroku? DIY

Ombre na jasne i ciemne włosy

Zabieg ombre może być wykonywany zarówno na ciemnych, jak i jasnych włosach. Najbardziej klasyczne ombre to te wykonywane na głowach szatynek i brunetek (postępujemy wtedy według powyższych kroków, nic nie zmieniając). Jeśli jesteś blondynką, ombre również będzie ci pasowało. Mysi, szary blond przyjmie średni rozjaśniacz (do 4 tonów), a efekt nadal będzie zachwycający. Jeśli jednak twoje włosy są naprawdę jasne lub rozjaśnione na całej długości możesz wypróbować… odwróconego ombre! Wystarczy, że zamiast rozjaśniacza użyjesz ciemniejszej farby: brązu lub rudości.

Ważne jest, aby dobierać odpowiednio temperaturę kolorów: na ciepłych, słomianych blondach dobrze będą wyglądały ciepłe, kasztanowe i rudawe odcienie, natomiast na włosy o chłodnym kolorze nakładaj mroźne brązy. Rób to tak samo, jak w podanych wyżej krokach, skróć jednak czas trzymania mieszanki na włosach o kilka lub kilkanaście minut (jasne włosy dużo szybciej przyjmują ciemny barwnik). Jeśli masz ochotę na włosowe szaleństwo, możesz stworzyć na jasnych włosach kolorowe ombre! Najmodniejsze odcienie to pudrowy róż i turkus, które dodają blondynkom zarówno dziewczęcości, jak i zadziorności.

Wpływ zabiegu na włosy. Na co uważać?

Ombre to dość inwazyjny zabieg fryzjerski. Ingeruje on w strukturę włosa i sprawia, że końcówki stają się dość kruche i podatne na uszkodzenia. Możesz jednak zminimalizować jego negatywne działanie, podejmując kilka prostych działań. Po pierwsze, wykonuj farbowanie na nieświeżych włosach – to pomoże je ochronić przed agresywnym działaniem rozjaśniacza. Po zakończeniu farbowania nałóż na końcówki odżywczą maskę, najlepiej taką z zawartością hydrolizowanej keratyny – białka, które uzupełnia ubytki w strukturze włosa i wygładza jego łuski, dzięki czemu zniszczenia nie będą odczuwalne. Musisz powtarzać zabieg nawilżania końcówek z użyciem keratyny co najmniej trzy razy w tygodniu – tylko to zapewni utrzymanie ich w dobrej kondycji.

Warto również zabezpieczać końcówki włosów przed uszkodzeniami mechanicznymi specjalnym serum lub olejami (płynny jedwab, olej kokosowy). Należy również uważać na żółknięcie koloru, co jest bardzo częstym zjawiskiem po użyciu rozjaśniacza. Aby temu zapobiec, stosuj na końcówkach fioletowe płukanki lub dodawaj fioletowy barwnik (gencjana) do masek nakładanych na końcówki. To pomoże zachować piękny, lśniący blond.

Odwiedź sklep amfora.pl, w którym znajdziesz wszystkie niezbędne kosmetyki do wykonania ombre!

Zobacz niezbędne kosmetyki do wykonania Ombre w sklepie amfora.pl!

Czym jest ombre? Jak zrobić krok po kroku? DIY
5 (100%) 1 vote[s]
gazetka kosmetyki i perfumy amfora.pl
a