Jak farbować włosy w domu? Farbowanie domowym sposobem DIY

Koloryzacja włosów w domu może przebiegać bardzo sprawnie, szybko i skutecznie. Nie jest już wcale konieczna droga wizyta u fryzjera, aby zmienić kolor włosów. Farbować włosy w domu można za pomocą gotowych farb lub naturalnych i o wiele zdrowszych preparatów.

Jak farbować włosy w domu?

Gotowe trwałe farby do włosów pochodzące od różnych producentów są dość łatwe w aplikacji i przy odrobinie cierpliwości efekt takiej koloryzacji będzie niewiele odbiegał od tego uzyskanego w gabinecie. Należy jednak bardzo dobrze się przygotować, zachować odpowiednie środki ostrożności oraz stosować się do instrukcji.

1. Przed farbowaniem należy zrobić próbę uczuleniową. Należy w tym celu nałożyć niewielką ilość farby w niewidocznym miejscu, np. za uchem. Jeśli nie dojdzie do żadnej reakcji alergicznej, po 48 godzinach można przystąpić do farbowania.

2. Przed nałożeniem farby warto skórę twarzy u nasady włosów posmarować tłustym kremem lub oliwką. To uchroni ją przed zabrudzeniem, które później bardzo trudno usunąć.

3. Włosy trzeba dokładnie rozczesać.

4. Nakładanie farby należy rozpocząć od linii włosów nad czołem, przy twarzy. W przypadku pierwszej koloryzacji należy je nakładać na całe włosy, w innym wypadku tylko na same odrosty.

5. Włosy trzeba rozdzielać na pasma, najlepiej przy pomocy grzebienia i na każde pasmo nakładać pędzelkiem lub palcami farbę.

6. Kiedy farba będzie nałożona na całą głowę, włosy warto spiąć klamerką, nałożyć czepek lub nawet torebkę foliową.

7. Farbę należy trzymać na głowie dokładnie tyle czasu, ile zaleca producent. W przeciwnym wypadku efekt może odbiegać od pożądanego.

8. Po upływie zalecanego czasu farbę należy bardzo dokładnie zmyć i nałożyć specjalnie do tego przeznaczoną odżywkę, która znacznie przedłuży trwałość koloru.

Jak farbować włosy szamponetką?

Szamponetka to dokładnie szampon koloryzujący. Służy on do czasowego farbowania włosów. Kolor zwykle wytrzymuje 6 do 8 myć. Farbowanie takie jest znacznie prostsze niż przy użyciu trwałej farby.

1. szampon należy wmasować dokładnie w całe włosy.

2. następnie należy trzymać szampon na włosach tyle, ile zaleca producent.

3. po upływie czasu szampon należy bardzo dokładnie zmyć.

Jaki kolor wybrać?

Samodzielne farbowanie włosów to dość odważna decyzja. Lepiej nie decydować się na bardzo radykalne zmiany przy użyciu farb trwałych. Powrót z czerni do blondu jest praktycznie niewykonalny. Przy wyborze koloru warto kierować się kilkoma wskazówkami:

1. najbezpieczniej wybierać kolor różniące się od naturalnych o 2-3 tony,

2. praktycznie nie da się uzyskać dokładnie takiego koloru, jaki widnieje na opakowaniu- lepiej zatem wybierać kolor o ton jaśniejszy od pożądanego,

3. kolor należy dopasować do rodzaju cery:

– osoby z karnacją ciepłą powinny wybierać takie kolory jak miodowy lub karmelowy blond, kasztan, czekolada,

– osoby z karnacją chłodną lepiej natomiast wyglądają w platynowym i bezowym blondzie, orzechu i brązie.

Domowe sposoby na farbowanie włosów

Osoby, które nie chcą niszczyć włosów chemiczną koloryzacją, mogą spróbować naturalnych środków, które także mogą pozwolić na uzyskanie ciekawych efektów:

 1. Farbowanie henną, czyli ziołową farbą. Taka koloryzacja w ogóle nie niszczy włosów, wręcz je odżywia, stają się błyszczące i znacznie grubsze.
 2. Rumianek. Naparu z rumianku należy używać do płukania włosów po myciu przez kilka dni z rzędu. Ta roślina rozjaśnia włosy nawet o kilka tonów.
 3. Maseczka z miodu i cytryny. Należy ją nakładać na kilka godzin przez 2 lub 3 dni. Sposób ten nadaje włosom ciepły, miodowy odcień blondu.
 4. Soda oczyszczona. 2 łyżeczki warto dodać do zwykłego szamponu i tym myć włosy. Pozwoli to na delikatne rozjaśnienie włosów.
 5. Kora dębu. Wywarem takim należy płukać włosy po myciu. Pozwoli na przyciemnienie włosów.
 6. Orzech włoski. Można go wykorzystać we wcierce lub płukance. Również zapewnia przyciemnienie włosów.

Naturalne sposoby nie pozwolą na radykalną zmianę koloru włosów, ale jego pogłębienie, podkreślenie, przyciemnienie lub rozjaśnienie. Ich atutem jest na pewno to, że nie wpływają w żaden sposób negatywnie na ich stan.

Jak farbować włosy bibułą?

Jednym ze sposobów często stosowanych przez nastolatki czy jeszcze mniejsze dziewczynki jest farbowanie włosów bibułą. Dzięki temu można uzyskać pasma we wszystkich kolorach tęczy. Taka koloryzacja jest bardzo prosta:

 • bibułę w wybranym kolorze należy najpierw lekko namoczyć w wodzie,
 • następnie trzeba wcierać ją w cienkie pasma.

Bibułą nie da się również radykalnie zmienić koloru włosów, ale można za to osiągnąć w bezpieczny sposób ciekawe, najróżniejsze kolory, które łatwo się spierają pod wpływem wody.

Farbowanie włosów kawą

Kawa to tani i łatwo dostępny środek mogący posłużyć do koloryzacji włosów. Powinna być stosowana raczej na włosy ciemniejsze, które jeszcze bardziej przyciemni i doda im głębi. Taka koloryzacja kawą może być wykonywana przy pomocy płukanki, do której zrobienia potrzebne będą:

 • 2 łyżeczki mielonej kawy,
 • pół szklanki wrzątku,
 • filtry do kawy,
 • litr ciepłej wody.

Kawę należy zwyczajnie zaparzyć, następnie odsączyć i dolać do naparu litr wody. Po umyciu włosów szamponem trzeba spłukiwać włosy właśnie taką płukanką.

Płukanka z kawy daje bardzo korzystne efekty:

 • przyciemnia włosy i pogłębia ich kolor,
 • pobudza wzrost włosów,
 • zapobiega wypadaniu włosów.

Naturalne farby do włosów

Jak farbować włosy w domu? Farbowanie domowym sposobem DIY
4 (80%) 1 vote
gazetka kosmetyki i perfumy amfora.pl
a