Kosmetyki ekologiczne, jakie wybrać, na co zwracać uwagę?

Od wielu lat kosmetyki ekologiczne cieszą się rosnącą popularnością. Nazywa się je różnie: „bio”, „eko” lub po prostu- naturalne. Produkowane są zarówno przez małych, lokalnych producentów, jak i przez większe przedsiębiorstwa.

kosmetyki ekologiczne

Co to są kosmetyki ekologiczne?

Za kosmetyk ekologiczny uznaje się ten, którego składniki pochodzą z ekologicznych upraw. Do tego rodzaju upraw nie stosuje się sztucznych nawozów, szczególnie zagrażających środowisku naturalnemu. Wśród składników takich kosmetyków nie mogą znaleźć się również oleje pochodzenia petrochemicznego, które w zwykłych, komercyjnych produktach spotykane są bardzo często.

Nie każdy kosmetyk oznaczony napisem „bio” czy „eko” jest faktycznie ekologiczny. Warto powiedzieć, aby nie dać się nabrać na zwykłą reklamę. Producenci wykorzystują to, że takie produkty cieszą się dużą popularnością i stanowczo nadużywają takiego nazewnictwa. Często zdarza się sytuacja, że balsam do ciała reklamowany przez producenta jako produkt naturalny posiada tylko jeden czy dwa składniki faktycznie pochodzenia naturalnego, podczas gdy reszta to zwykłe syntetyczne konserwanty i emulgatory. Pewność natomiast dają europejskie certyfikaty, np. Ecocert, które oznaczają, że np. 99 procent składników produktu jest pochodzenia naturalnego.

Jak rozpoznać kosmetyki ekologiczne?

Kosmetyki ekologiczne różnią się od innych przede wszystkim składem i to na niego właśnie trzeba zwracać uwagę. Do produkcji każdego kosmetyku używa się wody oraz następujących składników:

1. Substancji aktywnych.

W ekologicznych kosmetykach powinny się znaleźć tylko naturalne oleje roślinne i ekstrakty z roślin. Unikać należy natomiast:

INCI Paraffinum Liquidum, czyli płynnej parafiny,

– INCI Petrolatum, czyli wazeliny,

– INCI Stearic Acid, czyli kwasu stearynowego.

Powyższe produkty pochodzą z przerobu ropy naftowej. Są często używane w komercyjnych kosmetykach. Przepisy europejskie dopuszczają ich stosowanie, ponieważ w odpowiednich dawkach nie stanowią one niebezpieczeństwa. Nie można ich natomiast stosować w kosmetykach organicznych i ekologicznych.

2. Emulgatorów.

W kosmetykach ekologicznych używa się emulgatorów naturalnych. W komercyjnych za łączenie się fazy olejowej i wodnej odpowiadają natomiast dobrze znane PEG-i, do których należą:

– glikol polietylenowy,

– glikol polipropylenowy.

3. Substancji zapachowych.

W ekologicznych kosmetykach spotyka się wyciągi roślinne i olejki eteryczne. Często takie kosmetyki mają słabszy aromat, nie są tak intensywne jak te komercyjne, w których za silny, piękny zapach czasem odpowiada nawet kilkadziesiąt syntetycznych substancji.

4. Konserwantów.

Są one niezbędne w każdym kosmetyku. Dzięki nim nie rozwijają się bakterie i grzyby, które mogłyby być niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Ekologiczne kosmetyki zawierają tylko naturalne konserwanty, którymi mogą być:

– olejki eteryczne i ekstrakty roślinne,

– heliotropina, którą pozyskuje się z olejku heliotropu,

– witamina E, która jest naturalnym i bardzo silnym antyoksydantem,

– biguanid,

– kwas dehydrooctowy (DHA),

– kwas bezoesowy,

– kwas sorbowy,

– kwas salicylowy.

Konserwanty syntetyczne, o których się często mówi w kontekście negatywnego wpływu na zdrowie człowieka, a które stosowane są w produkcji kosmetyków komercyjnych to:

– parabeny,

– formaldehyd,

– thiomersal.

O tym, że kosmetyk jest na pewno ekologiczny, świadczą oczywiście europejskie certyfikaty, takie jak:

– Ecocert,

– Demeter,

– Cosmebio Bio,

– Natrue.

Pozyskanie takiego certyfikatu jest jednak bardzo drogie. Z tego względu wiele małych przedsiębiorstw go nie posiada pomimo że ich kosmetyki mogą mieć również wartościowy skład co produkty taki certyfikat posiadające.

Dlaczego warto wybierać kosmetyki ekologiczne?

Kosmetyki ekologiczne posiadają wiele zalet:

– są bardzo skuteczne. Zawierają same wartościowe składniki pochodzące prosto z natury. Nauka pozwala na pozyskiwanie coraz większej liczby różnych składników odżywczych, dzięki czemu kosmetyki te mogą być coraz doskonalsze.;

– są bezpieczne dla zdrowia. Przede wszystkim nie zawierają składników, które potencjalnie mogłyby powodować choroby skóry oraz inne schorzenia. Niektóre z syntetycznych składników, jak np. pochodzące z przemysłu petrochemicznego mogą wnikać do wnętrza organizmu i powodować liczne choroby.;

– zwykle kosmetyki ekologiczne produkowane są przez lokalnych producentów. Warto zatem je kupować, aby wspierać rodzimy, polski rynek.

Kosmetyki ekologiczne – jakie mają wady?

Kosmetyki pochodzące z naturalnych składników nie są pozbawione jednak wad:

– ze względu na zawartość jedynie prostych, naturalnych składników, bez dodatków wzmacniających aromat i kolor, kosmetyki ekologiczne często mają mało przyjemny zapach lub po prostu są go praktycznie pozbawione. Nie zawsze wyglądają one atrakcyjnie. To samo dotyczy również opakowań. Często pochodzą one z recyklingowych materiałów, nie posiadają ozdobnych opakowań i pięknych etykiet, co oczywiście nie ma wpływu na działanie kosmetyku, a jedynie na jego atrakcyjność wizualną.;

– kosmetyki te mają także często krótszy termin ważności niż komercyjne. Niektórzy producenci zalecają przechowywanie ich w lodówce.;

– naturalne składniki w kosmetykach również mogą uczulać i podrażniać, co zdarza się czasem w przypadku olejków eterycznych, np. rozmarynowego, tymiankowego czy z drzewa herbacianego. Niektóre osoby mają także uczulenie na tak pospolite rośliny jak rumianek czy lawenda. Przede zastosowaniem każdego kosmetyku należy zatem przeprowadzić próbę uczuleniową.

Zobacz kosmetyki ekologiczne w sklepie amfora.pl

Kosmetyki ekologiczne, jakie wybrać, na co zwracać uwagę?
5 (100%) 1 vote[s]
gazetka kosmetyki i perfumy amfora.pl
a