Kosmetyki z filtrem UV – rodzaje kosmetyków UV

W okresie wiosennym i letnim, kiedy jest ciepło, a ostre promienie słoneczne towarzyszą ludziom przez cały dzień, należy szczególnie uważać na to, by odpowiednio ochronić się przed nadmiarem światła. Kosmetyki UV służą właśnie do tego, by zabezpieczyć skórę i włosy przed oparzeniami i zniszczeniami. Jednak przed zakupem konkretnego produktu warto dowiedzieć się, czym charakteryzują się dobre kosmetyki tego typu, by mieć pewność, że zapewnia się sobie odpowiednią ochronę.

Kosmetyki z filtrem UV – rodzaje

Promieniowanie UV jest jednym z głównych czynników starzenia się skóry, którego głównym źródłem jest słońce. Fale UV dzielą się na trzy kategorie odmienne w zależności od długości promieni. Fale UVC – najkrótsze i najsilniejsze, prawie w całości wchłaniane są przez atmosferę, promienie UVB to te, które powodują pożądaną przez ludzi opaleniznę, ale są również powodem powstawania zaczerwienionych plam na skórze i przyczynia się do starzenia skóry, zaś promienie UVA są najgroźniejsze. Powodują zaczerwienienia, sprzyjają powstawaniu raka i uczuleniom słonecznym. Dlatego też trzeba wiedzieć, jak chronić się przed promieniowaniem, by zdobyć upragnioną opaleniznę bez szkodliwych skutków dla organizmu.

Filtry w kosmetykach UV dzielą się podstawowo na dwa rodzaje: chemiczne oraz mineralnie, których głównymi składnikami są oxybenzon oraz mexoryl, które pochłaniają szkodliwe promienie słoneczne. W zależności od typu skóry, kosmetyki UV dzielą się zaś na cztery rodzaje zawierające filtr chroniący przed promieniowaniem UVB (nazywany SPF –Sun Protective Factor):

  • fototyp I – do skóry o bardzo jasnej karnacji, często z piegami, dla włosów w odcieniach blondu bądź rudych oraz dla osób, które rzadko się opalają, dla skóry podatnej na oparzenia, wskaźnik SPF: 20+,
  • fototyp II – jasna karnacja, możliwe piegi, jasne włosy, skóra podatna na poparzenia, dla osób z problemami z opalaniem, wskaźnik SPF: 15+,
  • fototyp III – ciemna karnacja, ciemne włosy, łatwość w opalaniu, skóra odporna na poparzenia, wskaźnik SPF: 12 ­– 15,
  • fototyp IV – bardzo ciemna karnacja, ciemne włosy, mocna opalenizna, skóra odporna na oparzenia, wskaźnik SPF: 8 – 10.

W zależności od rodzaju skóry należy dopierać odpowiednio silny filtr, by odpowiednio chronić ciało przed oparzeniem. Oprócz preparatów do skóry, na rynku znaleźć można również kosmetyki z UV do włosów, które pozwalają zadbać o to, by te nie wysuszały nie, nie płowiały i nie stawały się nadmiernie łamliwe.

1. Skin79 UV Sun Krem ochronny Non-chemical sun blockkosmetyki z filtrem UVSprawdź cenę!
2. MomMe Ochronny parasol od słonka, SPF50kosmetyki z filtrem UVSprawdź cenę!

Jak działają kremy z filtrem UV?

Głównym zadaniem kosmetyków z filtrem UV jest blokowanie promieniom słonecznym drogi do skóry, tak by nie docierały do ich głębszych warstw przez zbyt długi czas. By osiągnąć ten efekt, w kosmetykach stosowane są tlenki tytanu i cynku, które odbijają promienie UV od powierzchni nimi pokrytej. Drugim rodzajem zabezpieczenia w tego typu filtrach są związki organiczne, takie jak: cynamoniany, benzofenony, metoksycynian oktylu bądź kwas para-aminobenzoesowy, które pochłaniają promieniowanie UV, zamieniając je w ciepło. Dzięki takiej ochronie skóra jest odpowiednio zabezpieczona, jednak ochraniające ją związki niszczeją w kontakcie ze słońcem, dlatego też należy dodawać kolejną warstwę zabezpieczającą mniej więcej co dwie godziny.

Kosmetyki, pielęgnacja ciała, twarzy i włosów. Sprawdź ofertę sklepu AMFORA.PL

 

Kosmetyki z filtrem UV – rodzaje kosmetyków UV
5 (100%) 2 vote[s]
gazetka kosmetyki i perfumy amfora.pl
a