Każda kobieta marzy o pięknej i gładkiej cerze. Niestety porcelanowa skóra to rzadkość i wiele pań musi zmagać się z różnymi niedoskonałościami, np. przebarwieniami czy wypryskami. Aby poradzić sobie z defektami urody, wiele posiadaczek problematycznej cery decyduje się na zabiegi medycyny estetycznej. Zaliczyć można do nich peeling chemiczny. Czym jest ten typ peelingu i jakie daje efekty?
Peeling chemiczny – co to?
Peeling chemiczny to nic innego jak zabieg złuszczania naskórka poprzez nałożenie na twarz (lub inne części ciała, np. dłonie) specjalnych roztworów. W zależności od ich rodzaju i stężenia wyróżniamy peeling powierzchniowy, średni oraz głęboki. Peeling powierzchniowy jest najłagodniejszy i działa jedynie w obrębie naskórka. Peeling średni i głęboki sięgają głębiej, aż do skóry właściwej, i stosuje się je w przypadku bardzo głębokich blizn czy zmarszczek. Jakie substancje używa się w peelingach chemicznych?
- Kwas glikolowy.
- Kwas salicylowy.
- Kwas trójchlorooctowy (TCA).
- Rezorcynę.
- Kwas migdałowy.
Peeling chemiczny na blizny
W przypadku blizn, np. potrądzikowych czy po ospie, odpowiedni roztwór do peelingu chemicznego wybiera się w oparciu o ich głębokość. Najczęściej jednak na blizny zaleca się peeling kwasem TCA, czyli trójchlorooctowym, lub inny peeling średnio głęboki. Pozwoli on na skuteczne spłycenie i zmniejszenie blizn. W skrajnych wypadkach wykonuje się peeling głęboki, który najmocniej ingeruje w skórę i niesie za sobą największe ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych.
Peeling chemiczny na trądzik
Jeśli zmagamy się z trądzikiem, peeling chemiczny może okazać się najlepszym rozwiązaniem. W tego typu problemach skórnych poleca się stosowanie kwasu glikolowego, salicylowego, pirogronowego czy migdałowego. Kwasy nie tylko złuszczą naskórek, ale także rozpuszczają zaskórniki, zmniejszają wydzielanie sebum, działają przeciwzapalnie i rozjaśniająco. Przeciwwskazaniem dla poddania się zabiegowi peelingu chemicznego są jedynie ciężkie postacie trądziku.
Peeling chemiczny migdałowy
Jednym z rodzajów peelingu chemicznego jest peeling kwasem migdałowym. Ten rodzaj kwasu działa seboregulacyjnie, antybakteryjnie i rozjaśniająco. Ponadto pobudza działanie kolagenu i elastyny w skórze. Zabieg warto powtórzyć kilkakrotnie co około dwa lub trzy tygodnie. Kto powinien zdecydować się na ten typ peelingu? Przede wszystkim osoby:
- z trądzikiem,
- z łojotokiem,
- z zapaleniem mieszków włosowych,
- ze skórą dojrzałą i starzejącą się,
- ze skórą z lekkimi przebarwieniami.
Wolisz wypróbować bardziej delikatny peeling? Dostaniesz go w sklepie amfora.pl ZOBACZ!