Rozstępy w ciąży, jak wyglądają, jak uniknąć, jak zlikwidować, jakich kosmetyków używać?

Rozstępy w ciąży to bardzo częsty problem towarzyszący przyszłym matkom. Z pozoru niegroźna przypadłość, jednak jest w stanie uprzykrzyć życie wielu kobietom. Jak je rozpoznać? Jak ich uniknąć? I w końcu jak zlikwidować te, które już powstały?

rozstępy w ciąży

Czym dokładnie są rozstępy i jak powstają?

Rozstępami nazywa się równoległe, wrzecionowe pasma cienkiej i pomarszczonej skóry. U kobiet w ciąży, najczęstszym powodem ich powstawania, są zachodzące zmiany hormonalne oraz zbyt szybki przyrost masy ciała. W trakcie gwałtownego przybierania na wadze, dochodzi do degradacji włókien elastylowych i kolagenu, co znacznie sprzyja powstawaniu rozstępów na ciele.

Jak wyglądają rozstępy w ciąży? Jak je rozpoznać?

U kobiet w ciąży, najczęstszym miejscem pojawienia się rozstępów jest brzuch, piersi, biodra, pośladki, a także uda. Na początku można zaobserwować pojawiające się czerwone, różowe lub purpurowe cienkie pręgi, które po jakimś czasie zmieniają się w blade, perłowe nieregularne linie. Najczęściej pojawiają się w okresie szóstego lub siódmego miesiąca ciąży, jednak część ciężarnych zaczyna zmagać się z nimi dużo wcześniej, czasem nawet już od momentu, w którym brzuch zaczyna się powiększać.

Jak uniknąć rozstępów w ciąży?

Całkowite uniknięcie powstania rozstępów w czasie trwania ciąży nie zawsze jest możliwe, jednak nie oznacza to, że nie powinno się zapobiegać ich powstawaniu. Wręcz przeciwnie – istnieje wiele sposobów na to, jak zminimalizować ryzyko ich wystąpienia:

Waga – bardzo istotne jest utrzymywanie odpowiedniej wagi oraz dbanie o zrównoważony i niegwałtowny przyrost masy ciała w ciąży.

Odpowiednia dieta – powinna być bogata w mikro- i makroelementy. Ważną rolę odgrywa tu cynk, krzem oraz witamina E. W takiej sytuacji należy wzbogacić dietę, przede wszystkim w mięso, podroby, jajka, orzechy, ciemnozielone warzywa oraz kasze.

Aktywność fizyczna – jeśli ciąża przebiega prawidłowo i nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania sportu, warto być osobą aktywną. Dobrze dobrane ćwiczenia poprawią krążenie, co spowoduje większą elastyczność skóry oraz mniejszą podatność na powstawanie rozstępów. Do najczęściej zalecanych aktywności fizycznych dla ciężarnych należą: marsz, jogging, pływanie, joga oraz jazda na rowerze stacjonarnym.

Odżywienie skóry – nie tylko odżywienie wewnętrzne ma istotny wpływ na skórę, równie ważne jest zadbanie o pielęgnację skóry od zewnątrz – przede wszystkim odpowiednie nawilżenie oraz dostarczenie składników odżywczych. Istnieje duża zależność pomiędzy dobrze dobraną pielęgnacja skóry, a ryzykiem pojawienia się rozstępów. Dlatego już od pierwszego trymestru, kobieta powinna zadbać o systematyczną i regularną pielęgnację skóry, zwłaszcza jeśli do tej pory tego nie robiła. Pomóc w tym mogą specjalnie przeznaczone dla ciężarnych produkty przeciw rozstępom, takie jak: kremy, oliwki, balsamy.

Masaż skóry – najlepiej wykonywać go szorstką gąbką lub specjalną rękawicą do tego przystosowaną. Regularnie wykonywany masaż pobudzi krążenie oraz uelastyczni skórę. Dodatkową jego zaletą jest działanie peelingujące, które sprawi, że skóra będzie wydawać się zdrowsza oraz młodsza.

Jak zlikwidować rozstępy w ciąży?

Istnieje wiele możliwości zlikwidowania rozstępów, należą do nich:

– peeling chemiczny – polega na użyciu kwasu, o wysokim stężeniu, na skórę dotkniętą rozstępami,

– dermabrazja mechaniczna – polega na mechanicznym ścieraniu naskórka, aby wymusić regenerację uszkodzonej skóry,

– dermabrazja laserowa – emitowana przez laser wiązka światła, złuszcza bliznę w procesie podgrzania i odparowania jej warstw, co prowadzi do zmniejszenia różnicy pomiędzy skórą zdrową, a tą uszkodzoną,

– mezoterapia – polega na wstrzykiwaniu specjalnym aparatem, mieszanki odpowiednik składników leczniczych, mających za zadanie intensywnie odżywić skórę,

– kosmetyki przeciw rozstępom w ciąży – nie mają tak silnego działania jak wyżej wymienione zabiegi, to jednak są znacznie mniej inwazyjne i bardziej bezpieczne dla kobiety w ciąży. Jednak, aby wystąpiły oczekiwane efekty, należy stosować je regularnie.

Kremy przeciw rozstępom w ciąży.

Na rynku istnieje bardzo duży wybór kremów mających za zadanie zmniejszyć ryzyko pojawienia się rozstępów. Wybierając odpowiedni dla siebie, należy zwrócić uwagę, przede wszystkim na to, czy producent deklaruje możliwość używania go przez kobiety w ciąży. Kosmetyki, które nie są przeznaczone dla ciężarnych, mogą zawierać szkodliwe substancje dla płodu. Należy pamiętać także o tym, że w ciąży skóra kobiet staje się wrażliwa na niektóre składniki kosmetyków. Testując nowy produkt, należy zrobić to najpierw na małej powierzchni skóry. Do najpopularniejszych producentów, posiadających w swojej ofercie kosmetyki przeciw rozstępom dla kobiet w ciąży należą: Dax Cosmetics, Ava, Ziaja, Bielenda, Lirene, Mustela, Tołpa, Dr. Irena Eris.

Zobacz kosmetyki do pielęgnacji ciała w sklepie amfora.pl!

Rozstępy w ciąży, jak wyglądają, jak uniknąć, jak zlikwidować, jakich kosmetyków używać?
5 (100%) 1 vote[s]
gazetka kosmetyki i perfumy amfora.pl
a