Szampon przeciwłupieżowy: pierwsza pomoc przy łupieżu

Częstym problemem dotyczącym wielu osób w każdym przedziale wiekowym jest łupież. To stan chorobowy, który objawia się nadmiernym i widocznym gołym okiem złuszczaniem się martwego naskórka ze skóry głowy, połączony z lekkim lub nasilonym łojotokiem. Osoby ze skłonnościami do łupieżu mogą zaobserwować jego nasilenie zimą, podczas gdy latem objawy najczęściej ustępują. Przyczyn łupieżu może być wiele: przesuszenie skóry głowy spowodowane zbyt obfitym używaniem kosmetyków stylizujących i narzędzi fryzjerskich, częste farbowanie włosów, suche powietrze lub niedobory witamin i minerałów. Jak podjąć walkę z łupieżem? Na początku warto zaopatrzyć się w szampon przeciwłupieżowy.

szampon przeciwłupieżowy

Szampon przeciwłupieżowy: kiedy i jak stosować?

Ponieważ łupieżowi często towarzyszy łojotok, który jest reakcją na zbytnie przesuszenie skóry głowy (w związku z czym pory produkują więcej sebum), szampony przeciwłupieżowe działają dwutorowo: łagodzą podrażnienia i delikatnie zmywają sebum, a zarazem nawilżają skórę głowy. W takich szamponach należy poszukiwać ekstraktów z mięty, cytryny czy chmielu, które mają działanie odświeżające i antybakteryjne. Szampon przeciwłupieżowy powinno się stosować nie częściej niż 3-4 razy w tygodniu. Jest to optymalna częstotliwość, ponieważ skóra głowy może szybko się do niego przyzwyczaić lub nadmiernie wysuszyć (a wtedy osiągniemy efekt odwrotny do zamierzonego). Ponadto podczas mycia należy przytrzymać spieniony szampon na głowie przez kilka minut (od 3 do 5), co pozwoli składnikom aktywnym zadziałać w odpowiedni sposób.

Szampon przeciwłupieżowy: czy niszczy i wysusza włosy? Czy zmywa farbę do włosów?

Szampon przeciwłupieżowy używany częściej niż 3-4 razy w tygodniu może pogorszyć kondycję włosów. Wynika to z faktu, iż taki szampon ma charakter produktu leczniczego, a więc działa silniej niż inne szampony w kwestii oczyszczania włosów. Używanie szampony przeciwłupieżowego zbyt często lub niezgodnie z instrukcją na opakowaniu może przesuszyć skórę głowy, naruszyć strukturę włosów i utrudniać ich rozczesywanie.

Poprzez takie działanie może się również zdarzyć, że używanie szamponu doprowadzi do szybszego wypłukiwania się farbowanego koloru włosów (ale tylko w przypadkach koloryzacji nietrwałej, do 24 myć). Dlatego tak ważnym jest, aby używać szamponu przeciwłupieżowego zgodnie z instrukcją i przeznaczeniem, a jeśli chcemy ochronić kolor, wybierajmy szampony przeciwłupieżowe do włosów farbowanych.

Szampon przeciwłupieżowy: najpopularniejsi producenci

Jeśli nie wiemy, na jaki szampon przeciwłupieżowy się zdecydować, powinniśmy wybrać spośród oferty renomowanych producentów takich specyfików. Niektóre marki mają ogromne doświadczenie w produkcji preparatów przeznaczonych do niwelowania łupieżu. Jedną z nich jest Head&Shoulders, która produkuje wiele wariantów szamponów przeciwłupieżowych, a jej produkty są stosunkowo tanie i łatwo dostępne.

Jeśli chcesz spróbować bardziej naturalnej pielęgnacji, spróbuj kosmetyków na bazie wyciągów ziołowych, które produkuje marka Farmona. Ich najlepsza linia to Radical – zawiera łagodzący wyciąg z białej wierzby, antybakteryjny cynk PCA, a także Inulinę z cykorii. Prócz zwalczania łupieżu ogranicza również świąd skóry głowy. Jeśli z kolei lubisz testować nowości kosmetyczne, spróbuj przeciwłupieżowych kosmetyków rosyjskich takich marek jak Babuszka Agafia, Biotar czy Dr Konopka’s.

Zobacz szampony przeciwłupieżowe w sklepie afmora.pl!

Szampon przeciwłupieżowy: pierwsza pomoc przy łupieżu
5 (100%) 1 vote[s]
gazetka kosmetyki i perfumy amfora.pl
a