Szkliwo zębów, czym jest, jak dbać oraz niezbędne preparaty.

Szkliwo to zewnętrzna warstwa zębów, od której często zależy stan naszego uzębienia. Chroni ona przed bakteriami i rozwojem chorób przyzębia. Niestety, szkliwo ma to do siebie, że jeżeli nie jest odpowiednio zadbane, może łatwo ulec zniszczeniu, co powoduje rozwój bakterii w jamie ustnej. Przedstawiamy kompleksowy poradnik, dzięki któremu dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć, żeby dbać odpowiednio o szkliwo zębów.

szkliwo zębów

Jak dbać o szkliwo zębów

Jeżeli zależy nam, aby zadbać o szkliwo zębów, należy zapamiętać kilka podstawowych zasad:
1. Odpowiednie mycie zębów – zęby powinny być szczotkowane regularnie minimum dwa razy dziennie. Szczoteczka powinna zostać dobrana miękkością według potrzeb. Wymieniać należy ją co 2 miesiące. Pasta do zębów powinna zawierać fluor. Nie wolno szczotkować zębów po zjedzeniu kwaśnych produktów, ponieważ szkliwo jest wtedy rozmiękczone i może to doprowadzić do starcia szkliwa zębów.
2. Odpowiednia dieta – dieta powinna być bogata w wapń, który wzmacnia zęby. Znajdziemy go w takich produktach, jak: sery żółte, jogurty, twaróg, mleko, orzechy laskowe, ryby, rośliny strączkowe czy słonecznik.
3. Żucie gumy po każdym posiłku – jeżeli nie mamy możliwości umycia zębów, albo wypłukania jamy ustnej specjalnym płynem, po każdym posiłku, dobrym rozwiązaniem jest żucie gumy. Utrudnia ona rozwój bakterii i oczyszcza ślinę.
4. Regularne wizyty u stomatologa – dentysta jest w stanie ocenić stan szkliwa i podjąć odpowiednie kroki, aby zapobiec jego nadmiernej erozji.

Dlaczego dbać o szkliwo zębów

Każdy powinien dbać o szkliwo swoich zębów, z kilku powodów:
• Szkliwo nie ma możliwości regeneracji. Dlatego każdy jego uszczerbek to zazwyczaj zmiana nieodwracalna.
• Szkliwo chroni nasze zęby przed uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi.
• Szkliwo chroni zęby przed zarysowaniami.
• U osób z osłabionym szkliwem częściej dochodzi do próchnicy czy przebarwień.

Niezbędne preparaty

Codzienna higiena zębów to czasem za mało, aby zadbać kompleksowo o nasze szkliwo. Dobrze dobrana szczoteczka i pasta z fluorem to podstawa. Istnieją na rynku specjalne produkty, które wzmacniają i odbudowują szkliwo zębów.
1. Specjalne pasty, które chronią szkliwo lepiej niż zwykłe pasty do zębów np. Sensodyne pro szkliwo oraz pasty, które usuwają przebarwienia np. ApaCare Professional Home.
2. Żele do odbudowy, które zawierają w sobie płynne szkliwo. Po umyciu zębów żel nakłada się na zęby za pomocą szczoteczki albo palców.
3. Specjalne płyny do płukania ust, które „obmywają” powierzchnie zębów wraz z przestrzeniami międzyzębowymi.

Zobacz preparaty do ochrony szkliwa zębów w sklepie amfora.pl

Szkliwo zębów, czym jest, jak dbać oraz niezbędne preparaty.
5 (100%) 1 vote[s]
gazetka kosmetyki i perfumy amfora.pl
a