Tatuaż jak dbać, na co uważać, jakich kosmetyków używać?

Stało się! W końcu możesz cieszyć się wspaniałym tatuażem, który od dawna ci się marzył lub właśnie umówiłeś się na wykonanie nowej ozdoby na ciele. Przygoda z tatuażem nie zaczyna się jednak w momencie wykonania pierwszego nakłucia, a tym bardziej nie kończy się w momencie, w którym opuszczasz studio tatuażu. Musisz odpowiednio pielęgnować uprzednio skórę, a później sam tatuaż oraz pamiętać o podstawowych zasadach higieny w obrębie takiego miejsca. Nawet najlepsze studio nie zagwarantuje ci, że tatuaż będzie goił się prawidłowo, jeśli nie podejmiesz odpowiednich kroków i nie użyjesz odpowiednich produktów. Co robić i jakich kosmetyków używać przed zrobieniem tatuażu i po wykonaniu zabiegu? Jak przebiega gojenie i w jaki sposób je przyspieszyć?

tatuaż

Tatuaż jak dbać, na co uważać, jakich kosmetyków używać?

Jakich kosmetyków używać przed zrobieniem tatuażu?

Przede wszystkim musisz pamiętać, aby bardzo dobrze nawilżyć skórę. Przydadzą ci się więc balsamy i kremy z zawartością protein, naturalnych maseł i olejów, a także mocznika. Szukaj preparatów bezzapachowych, które nie podrażnią skóry przed zabiegiem i intensywnie nawilżaj ciało minimum tydzień przed wizytą w studiu.

Dodatkowo dokładnie wydepiluj wybrane miejsce. Brak włosków sprawi, że tatuaż będzie łatwiej wykonać, a później będzie się on lepiej goić. Nie używaj jednak wosków ani depilatora – wyrywanie włosków z mieszkami sprawi, że skóra będzie dodatkowo podrażniona. Najlepiej użyj tradycyjnej, ręcznej maszynki.

Jeśli twoja skóra jest bardzo sucha lub cierpisz na atopowe zapalenie skóry, grzybicę czy zapalenie mieszków włosowych, skonsultuj swoje plany z dermatologiem. Ponadto minimum dwa dni przed zabiegiem odstaw używki (alkohol i papierosy) – rozszerzają one naczynia krwionośne, co z kolei utrudnia powstawanie strupów i cały proces gojenia.

Po wykonaniu tatuażu należy odczekać ze zdjęciem folii zabezpieczającej co najmniej 3-4 godziny. Po tym czasie możemy przystąpić do zmiany opatrunku. Delikatnie zdejmujemy folię, którą założono nam w salonie i przemywamy tatuaż szarym mydłem lub… płynem do higieny intymnej. Po opłukaniu osuszamy miejsce papierowym ręcznikiem (materiałowe zawsze mają w sobie więcej bakterii).

Jakich kosmetyków używać po zrobieniu tatuażu na tym etapie?

Smarujemy tatuaż zaleconą w salonie maścią. Ma ona właściwości antybakteryjne i natłuszczające, nie należy więc zapominać o tej czynności. Następnie możemy zawinąć tatuaż w nową folię (na rynku są dostępne folie o oddychającej strukturze – to właśnie takie są najlepsze w przypadku ochrony tatuażu) i zabezpieczamy ją hipoalergicznymi plastrami. Jeśli z ranek sączy się dużo osocza i krwi, możemy przed założeniem folii położyć na ranie świeży ręcznik papierowy. Powyższe działania powtarzamy przez minimum dwa dni, co 4-6 godzin (również w nocy). Jeśli po tym czasie zrobiły się jasne strupki, a tatuaż już się nie sączy, można pominąć owijanie go folią. Nadal jednak powinniśmy przemywać go i smarować maściami.

tatuaz-2

Tatuaż: jak dbać o niego po zagojeniu i na co uważać?

Po tygodniu od zrobienia tatuażu może ci się wydawać, że proces gojenia dobiegł końca. To niestety nieprawda, bowiem gojenie tatuażu może przeciągnąć się nawet do kilku miesięcy. Jak przejść przez ten okres, aby tatuaż nie wymagał poprawek i aby jego kontury oraz kolory utrzymały się tak, jak tego chcemy?

Przede wszystkim musimy pamiętać o kilku zasadach obowiązujących podczas pierwszych dni gojenia. Nie należy zapominać o intensywnym smarowaniu tatuażu maścią – to najważniejszy „wspomagacz” gojenia, zapobiega on również powstawaniu nieestetycznych strupków. Jeśli takowe się jednak pojawią, nie należy ich odrywać, bowiem wydłuży to gojenie.

Następnie, po kilku dniach, w obrębie tatuażu może zacząć odchodzić skóra. Nie przejmuj się – to normalny objaw gojenia się. Ważne jest natomiast, aby nie odrywać naskórka, nawet jeśli swędzi i odchodzi płatami. Swędzenie to kolejny, dobry objaw gojenia się. Oznacza to, że skóra broni się przed bakteriami i powraca do swej pierwotnej struktury. Kilka dni po zrobieniu tatuażu (tak jak przed jego wykonaniem) nie należy korzystać z używek. Alkohol i nikotyna rozszerzają naczynia krwionośne i wydłużają gojenie ranek.

Kolejnym, bardzo ważnym elementem dbania o tatuaż w późniejszej fazie, jest dopuszczanie do niego maksymalnej ilości powietrza. Oznacza to, iż powinniśmy jak najczęściej odsłaniać tatuaż i nie zakładać na niego ubrań. Jeśli jednak nie możemy sobie na to pozwolić, pamiętajmy, aby wybierać ubrania z naturalnych, oddychających materiałów – bawełny, lnu, wełny, a w ostateczności wiskozy.

Pamiętajmy, że tatuaż przyjmuje swój ostateczny wygląd dopiero po pół roku od wykonania zabiegu. To wtedy możemy ocenić, czy konieczne są w naszym wypadku poprawki, czy jednak jesteśmy usatysfakcjonowani z wyglądu ozdoby. Nawet po pół roku, jak i po kilku latach nie możemy jednak poprzestać w działaniach mających na celu pielęgnację tatuażu. Aby zachować pożądaną intensywność kolorów, trzeba mieć świadomość, jakie kroki podejmować zarówno w okresie letnim, jak i zimowym.

Tatuaż latem

Latem, kiedy na naszą skórę oddziałują promienie słoneczne, należy smarować tatuaż kremem z bardzo wysokim faktorem UV – co najmniej o wartości 50. Zapobiegnie to płowieniu kolorów, a także oparzeniom słonecznym – skóra w obrębie tatuażu jest bowiem bardziej uwrażliwiona na słońce niż przed zabiegiem (pierwszego lata po zrobieniu tatuażu zalecane jest nawet zaklejanie malunku na ciele hipoalergicznym plastrem – metoda ta jest szczególnie polecana dla osób o jasnej karnacji).

Tatuaż zimą

Zimą natomiast, należy pamiętać o bardzo intensywnym nawilżaniu skóry, ze względu na gwałtowne zmiany temperatury (ciepłe pomieszczenia i zimne otoczenie), a także na wysuszające działanie sztucznego ogrzewania. Również pod wpływem tych czynników kolory mogą wyblaknąć. Smaruj więc obszar tatuażu tłustymi kremami, najlepiej z duża zawartością mocznika.

Sprawdź ofertę sklepu amfora.pl, posiadający szeroki wybór kosmetyków do pielęgnacji skóry!

Sprawdź szeroki wybór kosmetyków do pielęgnacji skóry w amfora.pl!

Tatuaż jak dbać, na co uważać, jakich kosmetyków używać?
5 (100%) 1 vote[s]
gazetka kosmetyki i perfumy amfora.pl
a