Co warto wiedzieć o pędzlach do makijażu? Jak wybrać najlepszy zestaw pędzli?

Makijaż to dla większości kobiet codzienny rytuał. Pozwala wydobyć naturalne piękno i poprawić samopoczucie. Jednak aby make-up dobrze się prezentował, potrzeba nie tylko jakościowych kosmetyków, ale także odpowiednich akcesoriów. Zaliczyć można do nich pędzle. Obecnie wybór pędzli jest olbrzymi i nie każda kobieta wie, jakie produkty powinna zakupić, aby spełniły swoją rolę i były użyteczne na co dzień. Co warto wiedzieć o pędzlach do makijażu?

 W sklepach można nabyć bardzo wiele rodzajów pędzli, przez co nie łatwo zorientować się, który pędzel będzie nam potrzebny. Niektórzy producenci oferują całe zestawy tych akcesoriów, aby ułatwić klientkom wybór. Jednak bardzo często gotowe zestawy pędzli zawierają produkty, które nie przydadzą się podczas wykonywania codziennego makijażu. Dlatego o wiele lepiej będzie kupić pędzle pojedynczo, koncentrując się na tych najbardziej praktycznych.

Jakie pędzle warto mieć w swojej kosmetyczce?

Każda kobieta powinna zaopatrzyć się w podstawowe pędzle do makijażu. Im będą one lepiej dobrane i jakościowe, tym makijaż okaże się precyzyjniej wykonany i trwalszy. Ponadto jego zrobienie zajmie mniej czasu. Aby posiadać dobre pędzle, warto zakupić produkty z naturalnego włosia, które są dość kosztowne, ale posłużą nam znacznie dłużej niż tańsze pędzle z włosia syntetycznego. Jakie podstawowe pędzle dobrze jest posiadać?

 • Pędzel do podkładu.
 • Pędzel do pudru.
 • Pędzel do różu.
 • Pędzel do eyelinera.
 • Pędzel do nakładania cieni do powiek.
 • Pędzel do rozcierania cieni.

Opcjonalnie może zakupić także pędzle do konturowania twarzy – do bronzera i rozświetlacza. Jednak trzeba mieć świadomość, że konturowanie nie jest zadaniem łatwym, wymaga nieco wiedzy i wprawy. Ponadto w sklepach można także nabyć pędzle w postaci wachlarza zwane „miotełkami”. Tego rodzaju przybory pozwolą np. pozbyć się z twarzy obsypanych drobinek kosmetyków (np. cieni do powiek), aby make-up prezentował się bez zarzutu.

Pielęgnacja pędzli

Nie można także zapominać o pielęgnacji pędzli. Powinno się je regularnie czyścić, aby nie zbierały się na nich zanieczyszczenia, w tym bakterie, kurz czy sebum. Niewłaściwe dbanie o te akcesoria może pogorszyć stan naszej skóry. Do pielęgnacji pędzli wystarczy mydło lub szampon. Można także zaopatrzyć się w specjalne, profesjonalne preparaty do czyszczenia pędzli w sprayu.

Pędzle do makijażu twarzy

Makijaż twarzy to podstawa – dobrze wykonany nada jej świeżości, blasku, wyrówna koloryt i odmłodzi. Pędzle mogą w znacznym stopniu ułatwić nam zadanie jego wykonania, jeśli tylko zaopatrzymy się we właściwe produkty. Pozwolą uzyskać precyzyjność i trwałość make-upu. Efektowny makijaż twarzy osiągniemy, korzystając z takich przyborów jak:

 • Pędzle do podkładu – podkład w płynie często nakładamy gąbeczką lub palcami, jednak specjalnie do tego przeznaczone pędzle będą bardziej skuteczne. W sklepach można dostać m.in. pędzle zaokrąglone, skośne, płasko ścięte czy płaskie. Pozwolą one bardziej dokładnie aplikować podkład wokół ust, nosa czy oczu. Ponadto sprawdzą się przy nakładaniu kosmetyku na szyję, aby uniknąć efektu maski.
 • Pędzle do pudru – wśród pędzli do pudru największą popularnością cieszą się pędzle kabuki, dość grube i miękkie. Można je także wykorzystywać do nakładania różu czy bronzera, choć najlepiej sprawdzą się w przypadku pudrów.
 • Pędzle do różu – tego rodzaju pędzle są lekko ścięte i niezbyt duże, aby w sposób precyzyjny wymodelować policzki.
 • Pędzle do konturowania – do aplikacji bronzera przyda się lekko ścięty, średniej wielkości pędzel, natomiast do nakładania rozświetlacza poleca się nieco mniejsze, zaokrąglone produkty.
 • Pędzelki do ust wielbicielkom szminek poleca się specjalne pędzle do ich nakładania, aby dokładniej zaaplikować kosmetyk. Charakteryzują się spiczastą końcówką.
1. Hakuro Brush Pędzel do konturowania twarzyCo warto wiedzieć o pędzlach do makijażu?Sprawdź!
 

2. Hakuro H53 Pędzel do podkładu

Co warto wiedzieć o pędzlach do makijażu?Sprawdź!
3. Joko Pędzel do pudruCo warto wiedzieć o pędzlach do makijażu?Sprawdź!
Co warto wiedzieć o pędzlach do makijażu? Jak wybrać najlepszy zestaw pędzli?
5 (100%) 2 vote[s]
gazetka kosmetyki i perfumy amfora.pl
a