Jak zrobić bransoletkę? DIY – sposoby na własne bransoletki z muliny, koralików

Pasją wielu osób jest samodzielne wykonywanie biżuterii, w tym bransoletek. Różnego rodzaju materiały w połączeniu z nieskończoną wyobraźnią sprawiają, że różnorodność tych produktów jest naprawdę ogromna. Wykonać własnoręcznie w domowym zaciszu można bransoletkę elegancką, romantyczną, ekstrawagancką, dziecięcą i każdą inną.

bransoletki

Dlaczego bransoletki DIY są tak popularne?

Bardzo ważnym atutem wykonywanych ręcznie bransoletek jest ich wyjątkowość. Jest to jednak rękodzieło, a w tej dziedzinie bardzo trudno znaleźć dwa takie same produkty. Bransoletki takie będą zatem ozdobą jedyną w swoim rodzaju, niepowtarzalną.

Bransoletki z muliny

Jednym z popularnych materiałów służących do wyrobu bransoletek jest mulina. To jedwabna lub bawełniana nić wykonana z kilku włókien dostępna w różnych kolorach i wykorzystywana do haftowania lub właśnie wykonywanie biżuterii. Zaletą muliny jest jej wielorakość, dzięki czemu bransoletki mogą być najróżniejsze, zależne wyłącznie od wyobraźni ich twórcy. Posiadają one jednak swoisty, bardzo charakterystyczny styl, który oczywiście nie wszystkim musi się podobać. Zazwyczaj bransoletki z muliny sprawdzają się w stylizacjach boho, hippisowskich.

Jak zrobić bransoletkę z muliny?

Wykonanie estetycznej i gustownej bransoletki z muliny wymaga sporo wprawy i cierpliwości. Jest to naprzemiennie wiązanie setek, jeśli nie tysięcy supełków. 6 kawałków muliny w dwóch kolorach należy związać ze sobą i sztywno przytrzymać- np. poprzez przyczepienie szpilką lub agrafką do poduszki/kanapy. Następnie dwa kolory należy oddzielić od siebie. Dalej kolejne nici naprzemiennie trzeba przeplatać ze sobą tworząc małe supełki. W teorii to wygląda prosto, w praktyce natomiast może sprawiać trudności. Na szczęście efekt w pełni wynagradza poświęcony czas.

Bransoletki sznurkowe

Kolorowe bransoletki ze sznurków również pasują do hippisowskich, równie wielobarwnych stylizacji. Wyjątkiem wśród nich może być bransoletka czerwona niejednokrotnie spotykana u celebrytów, a za nimi także zwykłych osób. Zwykle bowiem nie ma ona związku ze stylizacją, a z religią. Oznacza bowiem wyznawcę Kabały, czyli odmiany judaizmu. Bransoletka sznurkowa to ciekawy upominek dla osób w młodszym wieku, również nastolatek.

Bransoletka z koralików

Bardzo lubiane i popularne są bransoletki z różnego rodzaju koralików. Mają one dwa ważne atuty:
– różnorodność,
– łatwość wykonania.
Rodzaj takiej bransoletki przede wszystkim trzeba uzależnić od rodzaju wykorzystanych koralików. Jest ich naprawdę wiele:
– kamienie naturalne: turkus, nefryt, agat, kwarc i wiele innych. Kamienie w różnych rozmiarach posłużą do stworzenia bardzo stylowej i efektownej bransoletki pasującej do wielu stylizacji;
– TOHO- to rodzaj maleńkich wykonanych z akrylu lub szkła koralików, z których można wykonać bardzo kunsztowną, misterną biżuterię. Są niebywale efektowne, ale praca z nimi wymaga także sporo cierpliwości.;
– koraliki ceramiczne- dostępne są w dość wielu kształtach. Nie muszą to być tylko zwykłe kuleczki. Są one bardzo trwałe, stylowe, ale również droższe od pozostałych. Cena idzie jednak w parze z jakością i pięknym wyglądem.;
– koraliki szklane. W tym dziale można znaleźć koraliki crackle z efektem popękań, klasyczne kolorowe kuleczki przezroczyste i wiele innych. Koraliki szklane pięknie błyszczą, maja intensywne kolory. Są również trwałe. Można z nich wykonywać biżuterię w najróżniejszym stylu:

  • koraliki akrylowe, plastikowe. Są bardzo tanie, lekkie, dostępne w najróżniejszych kształtach i kolorach.
  • koraliki metalowe
  • koraliki drewniane.

Od wyboru koralików zależy ogólna stylistyka wykonywanej bransoletki, a także jej trwałość.
Koraliki takie można także w różny sposób ze sobą łączyć. Najłatwiejszym sposobem jest nawlekanie ich na nylonową nić, czyli mocną, bardzo wytrzymałą żyłkę. Bardziej efektowne są natomiast metalowe kółeczka.

Jak wykonać samodzielnie bransoletkę z koralików?

Tworzenie własnej bransoletki z koralików DIY jest stosunkowo proste nawet dla początkujących. Przy bogatej wyobraźni efekty mogą być naprawdę interesujące. Warto wyposażyć się w odpowiednie narzędzia, takie jak niezbędne półfabrykaty, koraliki i cążki.

bransoletki

Bransoletki DIY – pozostałe rodzaje

Oprócz powyższych jest jeszcze kilka równie ciekawych, choć z różnych powodów mniej popularnych rodzajów bransoletek damskich, które można wykonać w domu:
– bransoletki wykonywane metodą sutaszu. Polega ona na zszywaniu specjalnych sznurków, formowaniu ich w fantazyjne kształty i łączeniu z koralikami. Bransoletka w ten sposób powstała wygląda bardzo efektownie. Jest to jednak metoda bardzo trudna, czasochłonna, wymagająca wiele cierpliwości i niemało umiejętności. Nie dziwi zatem dość wysoka cena takich produktów. Jest to rękodzieło najwyższej jakości.;
– bransoletki wykonywane metodą decoupage, czyli serwetkowania. Drewnianą obręcz w stanie surowym maluje się i obkleja serwetkami w dowolnym wzorze. To również metoda bardzo efektowna, ale już znacznie łatwiejsza niż sutasz.;
– bransoletki filcowe. Są dużo prostsze niż wcześniej wymienione, bardzo stylowe, przyjemne w dotyku, pasują do wielu stylizacji;
– bransoletki z gumek.

Bransoletki DIY- dlaczego warto je tworzyć?

Własnoręcznie wykonana bransoletka damska jest jedyna w swoim rodzaju. W zupełności odpowiada upodobaniom twórcy. Sam proces wykonywania takiej biżuterii daje mnóstwo przyjemności, dlatego dla wielu osób jest to ogromna pasja. Aby wykonać nieskomplikowaną bransoletkę na rękę, nie potrzeba wcale zbyt wiele środków, bo czasem można wykorzystać nawet starą i nieużywaną biżuterię. Zapomniana bransoletka do zegarka może w łatwy sposób stać się stylowym dodatkiem.

Jak zrobić bransoletkę? DIY – sposoby na własne bransoletki z muliny, koralików
5 (100%) 1 vote[s]
gazetka kosmetyki i perfumy amfora.pl
a