Perfumy to dziś jeden z najbardziej popularnych kosmetyków. Producenci od lat starają się komponować coraz to nowe mieszanki, które kuszą nie tylko zapachami, ale i dekoracyjnymi buteleczkami. Jednak klienci drogerii nie zawsze mają świadomość, że w perfumach, oprócz niezbędnych olejków, znajdują się także szkodliwe substancje. Aby uchronić się przed toksycznymi składnikami perfum, można takie kosmetyki przygotować samodzielnie w domu.
Jak zrobić własne perfumy? Co warto wiedzieć?
Zadaniem perfum jest przede wszystkim nadanie ciału człowieka konkretnego, przyjemnego zapachu. Składają się z olejków zapachowych, środków homogenizujących oraz najczęściej etanolu. Obecnie w sklepach zakupić można perfumy w postaci wody perfumowanej, wody toaletowej, wody kolońskiej lub wody odświeżającej. Wody perfumowane mają największą zawartość olejków zapachowych (około 10-15%), długo utrzymują się na ciele, ale są też najdroższe. Najmniej olejków znaleźć można w wodach odświeżających (1-3%). Jednak nie trzeba zaopatrywać się w drogich sklepach kosmetycznych, aby móc rozkoszować się wyjątkowymi aromatami. Jak przygotować własne, w pełni naturalne perfumy?
Domowe perfumy
Własne perfumy to przede wszystkim gwarancja naturalności, a ponadto możliwość dostosowania zapachu do własnych potrzeb i upodobań. Eksperymentowanie z olejkami i aromatami to doskonała zabawa, która pozwoli na stworzenie kosmetyku jedynego w swoim rodzaju. Jednak aby dobrze skomponować perfum, konieczne jest zwrócenie uwagi na kilka istotnych szczegółów. O czym należy pamiętać podczas domowych eksperymentów z olejkami?
Podstawy tworzenia perfum – jakie składniki potrzebne?
Zanim zaczniemy tworzyć perfumy, należy sięgnąć po wiedzę z zakresu nut zapachowych. Każdy olejek eteryczny należy bowiem do innej grupy – jedne ulatniają się szybciej, inne wolniej. Ma to znacznie przy komponowaniu całości i dodawaniu kolejnych składników. Jakie nuty zapachowe wyróżniamy?
- Bazowe – olejki o nucie bazowej będą stanowiły podstawę i tło perfum. Najwolniej się ulatniają, są najtrwalsze i mają w sobie nieco ciężkości. Może to być np. olejek z drzewa sandałowego, cedrowego czy wanilia.
- Średnie – olejki w tej grupie to najczęściej olejki przyprawowe i ziołowe, też dość trwałe, nadające charakteru całości. Zaliczyć można do nich np. olejki z mięty czy rumianku. Nuty średnie zwane są także nutami serca.
- Wysokie – olejki o wysokiej nucie są najdelikatniejsze, a ich zapach ulatnia się najszybciej. Cechują się świeżością i wyczuwa się je na samym początku aplikacji perfum. Mogą być kwiatowe lub cytrusowe. Nuty wysokie nazywa są nutami głowy.
Komponowanie perfum zawsze zaczynamy od zastosowania utrwalacza – może nim być olejek z jojoba lub nawet oliwa z oliwek. Następnie kolejno dodajemy wybrane przez nas olejki zapachowe. Najpierw olejki o nucie bazowej, potem olejki o nutach średnich, a na końcu olejki o nutach wysokich. Do całości dolewamy odrobiny alkoholu etylowego (np. wódki). Mieszankę zamykamy w buteleczce z ciemnego szkła, którą należy wstrząsnąć. Perfumy odstawiamy w zacienione miejsce, gdzie powinny odczekać nawet kilka tygodni, aby zapach był mocny. Później warto też dodać do kosmetyku odrobinę wody i przelać przez filtr do kawy.
Jakie olejki eteryczne wykorzystać do tworzenia perfum?
Konieczne jest zaopatrzenie się w olejek z jojoba (lub inny utrwalacz), alkohol etylowy oraz w olejki eteryczne. Zapachów do wyboru jest bardzo wiele, dzięki czemu każdy znajdzie aromat odpowiedni dla siebie. Jakie olejki najczęściej wykorzystuje się do tworzenia domowych perfum?
Olejki o nucie bazowej:
- z drzewa sandałowego,
- z drzewa cedrowego,
- wanilia,
- paczula,
- cynamon,
Olejki o nucie średniej:
- jaśmin,
- róża,
- geranium,
- goździk,
- imbir,
- koper
Olejki o nucie wysokiej:
- cytryna,
- bergamotka,
- pomarańcza,
- grejpfrut,
- eukaliptus,
Największy wybór perfum i kosmetyków w sklepie amfora.pl