Słowa rak, nowotwór, guz złośliwy, chemioterapia – budzą przerażenie. Zwłaszcza, jeśli odnoszą się one do nas samych lub do naszych najbliższych. I chodzi tu zarówno o bezpośrednie zagrożenie życia chorej osoby, jak i o mniejsze skutki schorzenia, takie jak słabe, wypadające, pozbawione naturalnego koloru włosy. O ile podstawowymi sprawami zdrowotnymi muszą zająć się specjaliści, to o włosy możemy zadbać sami.

Czy można farbować włosy po chemioterapii?

Zaleca się, by przez pierwsze sześć miesięcy od zakończenia leczenia chemią nie poddawać się żadnym inwazyjnym zabiegom kosmetycznym. A koloryzacja pasemek farbą zdecydowanie się do nich zalicza. Jeśli już koniecznie chcemy poprawić wygląd pasemek, na włosy po chemioterapii o wiele lepiej jest zastosować szamponetkę, ale tylko tę pozbawioną jakichkolwiek składników drażniących. Nie powinno się bowiem w żaden niepotrzebny sposób obciążać organizmu, który i tak jest już wymęczony samym schorzeniem i jego leczeniem.

Szampon na porost włosów po chemii

Tak jak i w przypadku koloryzacji, tak i przy codziennym myciu fryzury powinniśmy postawić na łagodne, specjalistyczne preparaty. Szampon dla ludzi po chemioterapii powinien mieć działanie chroniące przed wypadaniem włosów, wzmacniające cebulki i odżywiające samą skórę głowy. Dobry kosmetyk będzie działał również jako szampon na porost włosów po chemii. Po takie kosmetyki zamiast do drogerii wybierzmy się do apteki, w której farmaceuta dobierze nam odpowiedni produkt, będący bezpiecznym i skutecznym zarazem.

Odżywki po chemioterapii lecznicze

Zanim je kupimy, koniecznie skonsultujmy swój wybór z opiekującym się nami lekarzem lub z farmaceutą. Odpowiednia wiedza medyczna tych osób zagwarantuje to, że sobie przypadkowo nie zaszkodzimy. Odżywka do włosów po chemii skupi się na przeciwdziałaniu wypadaniu włosów. Nie denerwujmy się jednak na to, że nie zadziała ona w pełni. Mocne substancje wprowadzane podczas zabiegów do naszego ciała pozostają w nim na długo, czego efektem jest ogólne osłabienie całego organizmu, nie tylko włosów.