Lubisz się bawić swoimi włosami? Chcesz co kilka dni zmieniać ich kolor bez uszkadzania struktury włosów? A może po prostu chcesz zaszaleć wraz z dzieckiem i wspólnie zafarbować Twoje i jego włosy na różowo, niebiesko czy dowolny inny odcień? Mamy świetne rozwiązanie! To kolorowe włosy z bibuły, które stworzysz w kilka chwil. Uzyskany efekt nie obciąży kosmyków w żaden sposób i utrzyma się na nich do najwyżej drugiego mycia. A dodatkowo cały proces jest bardzo tani i banalnie prosty w wykonaniu.

Kolorowanie włosów bibułą – krok po kroku

Zanim jednak zaczniemy dokładne omówienie całego zabiegu musimy odpowiedzieć na jedno, bardzo często pojawiające się pytanie: jaki kolor bibuły na brązowe włosy w odcieniach ciemny lub na pasemka czarne? Musimy przyznać: jest to problematyczne. Barwnik z bibuły bowiem nie wnika w strukturę włosa, nie zmienia jej, nie rozjaśnia, nie utlenia. Mówiąc obrazowo: tworzy on kołderkę na kosmyku, która go delikatnie otula. Koloryzacja włosów bibułą w przypadku ciemnych fryzur będzie więc bardzo mało efektowna.

Ale już w przypadku naturalnych tonów średnich i jasnych, kolorowe pasemka z bibuły wyjdą nam fenomenalnie. By ją wykonać, musimy uciąć sporo długich pasków bibuły. Ich ilość zależy od długości włosów oraz od tego, czy bibuła na włosy ma pokryć całą ich powierzchnię, czy tylko jej część. Tak przygotowaną bibułę lekko moczymy i owijamy nią poszczególne pasma. Zostawiamy całość na głowie na około pół godziny, po czym zdejmujemy bibułę i suszymy włosy. Gotowe!

Ważne jest, by początkowo bibuły nie zwilżać zbyt mocno, gdyż może się ona wtedy rozpadać. Zamiast tego barwienie włosów bibułą zakończmy spryskiwaniem włosów za pomocą spryskiwacza z wodą. Proces ten przeprowadzajmy nad wanną, pod prysznicem lub po prostu poza domem, tak by nie ubrudzić podłogi i pozostałych elementów wyposażenia. Na czas farbowania włosów bibułą załóżmy też ubrania, na których zależy nam zdecydowanie mniej. Kapiący barwnik może bowiem trwale je poplamić.

Jak zrobić ombre z bibuły?

Jest to praktycznie tak samo proste jak koloryzacja całych włosów. Zamiast jednak owijać całe pasemka, nanosimy bibułę tylko na ich dolną część (na przykład na dolną połowę włosów). A by uzyskać efekt przejścia tonalnego, mały kawałek poniżej wybranej linii odcięcia pocieramy kawałkiem bibuły, nie zostawiając jej tam na dłuższy czas. Niektórzy na w odpowiedzi na pytanie: jak zrobić ombre bibułą sugerują, by włosy związać gumkami na określonej wysokości. My jednak nie jesteśmy do tego przekonani. Gumka może bowiem spowodować efekt zbyt wyrazistego odcięcia, który będzie wyglądał nie do końca estetycznie.

Farbowanie bibułą włosów – czy jest bezpieczne?

Co do zasady cały proces nie jest szkodliwy. Jednak jego zbyt częste wykonywanie może przesuszać pasemka, sprawić że będą zbyt matowe, łamliwe. Jeśli więc częściej chcemy szaleć z kolorem naszej fryzury, zdecydujmy się raczej na szamponetkę ze składnikami odżywczymi, nie zaś na bibułę. Tę stosujmy raczej jako element okazyjnej zabawy.