Ludzie spotykają się na co dzień z różnymi nieprzyjemnymi dolegliwościami. Jedne są bardziej, a inne mniej uporczywe. Ważne jest to, aby nigdy nie bagatelizować niepokojących objawów, ponieważ mogą one być znakiem, że w naszym organizmie dzieje się coś bardzo złego. Jednym z dość wstydliwych objawów jest uporczywe swędzenie skóry głowy. Może być to oczywiście bardzo prosta i niegroźna sprawa, ale jest ryzyko, że to oznaka choroby.
Co zrobić, aby zdiagnozować u siebie chorobę skóry głowy?
Zanim zaczniemy wpadać w panikę, trzeba przeanalizować swoje objawy i to, kiedy i czym myliśmy włosy. Bardzo często swędzenie jest objawem umycia ich w alergizującym lub po prostu nieodpowiednim dla naszej skóry płynie. To samo może się zdarzyć po niedokładnym spłukaniu głowy. Jeśli to jednak nie jest to, można obejrzeć swoje włosy i zobaczyć, czy nie ma na nich łupieżu. Są to małe białe drobinki, będące konsekwencją łuszczycy. Powinno się również dokładnie sprawdzić, czy nie ma się wesz. Może to też być łojowe zapalenie skóry głowy. Chorób jest wiele, ale nie ma co za dużo o tym czytać, ponieważ można się bardzo i niepotrzebnie wystraszyć. Najlepiej skonsultować się z Trychologiem – lekarzem zajmującym się tą dziedziną.
Czy warto leczyć się na własną rękę?
Leczenie na własną rękę w większości sytuacji może być niebezpieczne i prowadzić do zaostrzenia niepożądanych objawów. Przede wszystkim to lekarz powinien dobrać leki oraz ich dawkę. Samodzielne dobranie suplementów diety i preparatów do włosów i skóry głowy, może okazać się ogromną stratą pieniędzy, ponieważ może nie być żadnego sensownego efektu. Bardzo często jest tak, że pewne tabletki, syropy, wyciągi, odżywki i szampony mają jedynie działanie wspierające, a nie lecznicze. W takiej sytuacji rzadko można spodziewać się rezultatów, a jak już, to na pewno nie trwałych. Każdy organizm jest inny i pod niego trzeba dobrać odpowiednią metodę i leczenie.