Stylizacje hybrydowe uznawane są za jedne z najbezpieczniejszych rodzajów stylizacji. Jednak i w ich wypadku może się u użytkownika pojawić niespodziewana alergia na lakier hybrydowy. Nawet jeśli wcześniej miałaś wykonywany ten rodzaj manicure – nadal może Ci się ona przydarzyć. Wystarczy bowiem użycie lakieru, primera, topu czy cleanera o nieco innym składzie niż poprzednio i problem gotowy. Jak rozpoznać tę alergię? Jak ją wyleczyć? I czy skoro raz się ona pojawiła, to będzie nas dopadać już zawsze?

Uczulenie na hybrydy. Objawy

Jeśli chodzi o miejsce, w którym najczęściej zauważymy omawiany problem, to jest to skóra na palcach znajdująca się najbliżej paznokci. Kłopot najczęściej daje o sobie znać na opuszkach palców bądź bezpośrednio ponad płytką paznokciową. Palce uczulone na hybrydę możemy zauważyć od razu po wykonaniu stylizacji, ale też dopiero w kilka godzin od czasu zakończenia manicure. Jak już wspomnieliśmy, winowajcą może być tu sam lakier, ale też dowolny inny preparat zastosowany podczas wizyty w salonie kosmetycznym.

Jak wygląda uczulenie na hybrydę? Zazwyczaj pierwszym jego znakiem jest swędzenie wokół paznokci. Następnie mogą pojawić się mocne zaczerwienienie oraz niewielkie pęcherzyki które podczas dotykania będą sprawiały dolegliwości bólowe. Same opuszki palców mogą także puchnąć i być bardzo tkliwe. Gdy nie zareagujemy na czas, do powyższego zestawu dojdzie suchość i łuszczenie się skóry, a także twardnienie oraz pękanie opuszków.

Jak wyleczyć uczulenie na hybrydy?

Pierwsze, od czego powinniśmy zacząć, to błyskawiczne usunięcie stylizacji. Najlepiej nie używać do tego acetonu (mógłby pogłębić problem). Lepiej zdecydować się na zdjęcie hybryd za pomocą na przykład frezarki lub pilniczka o odpowiedniej gradacji. Zadbajmy o to by manicure został usunięty bardzo dokładnie, by nie było na paznokciach żadnych pozostałości po nim.

Uczulenie na hybrydy – co robić dalej, gdy już stylizacja jest zdjęta? Kiedy odczyn alergiczny jest mały, wtedy posmarujmy go łagodzącym pantenolem lub zróbmy okład z rumianku. Gdy i to nie pomoże, najlepiej wybrać się z wizytą do dermatologa który zaleci odpowiednie preparaty pomocne w walce z alergiami skórnymi. Kolejną próbę z manicure hybrydowym można podjąć dopiero po tym, jak uczulenie na palcach po hybrydzie zniknie w 100%. Zdecydujmy się jednak na lakiery i preparaty o innym składzie niż te, których użyliśmy wcześniej. Dokładnie też oglądajmy swoje palce sprawdzając czy nie pojawiło się uczulenie. Jeśli tak – ponownie zdejmijmy hybrydę i postąpmy jak wyżej.