Kto z nas choć raz nie marzył o pięknej złocisto-brązowej opaleniźnie, która przyciąga spojrzenia? Niestety jednak nie zawsze mamy możliwość odpoczynku w ciepłych krajach, w tropikalnym słońcu. Czy zatem powinniśmy zrezygnować z marzeń? Absolutnie nie. Z pomocą przychodzą bowiem nowoczesne produkty wspomagające opalanie, które spowodują, że nawet po weekendzie na działce pod miastem czy po kilku sesjach w solarium, jeśli chodzi o odcień naszej skóry, poczujemy się jak po egzotycznych wakacjach. Jak działają takie kosmetyki przyspieszające opalanie, czy są bezpieczne i jak należy je stosować? Wyjaśniamy!

Jak działają przyspieszacze opalania?

Przyspieszacze opalania w solarium są popularnymi produktami, które mają na celu zwiększenie intensywności oraz skuteczności opalania w solarium, czyniąc je bardziej efektywnym i mniej czasochłonnym. Niejedna osoba zastanawia się zapewne czy przyspieszacze do opalania działają? Czy są one rzeczywiście skuteczne i bezpieczne?

Otóż przyspieszacze opalania w solarium to specjalnie opracowane produkty, których działanie opiera się na stymulacji procesu produkcji melaniny w skórze, co w efekcie przyspiesza uzyskanie pożądanej opalenizny.

Zatem czy przyspieszacze opalania są skuteczne? Zasadniczym składnikiem takich produktów jest najczęściej tyrozyna, która jest aminokwasem działającym jako prekursor melaniny i pobudza jej produkcję w skórze. Wśród innych składników przyspieszaczy opalania znajdziemy różnego rodzaju olejki i ekstrakty roślinne, jak np. olej z marchwi, który dostarcza skórze naturalnych barwników, wzmacniając tym samym opaleniznę. Inne ekstrakty roślinne, jak aloes czy oliwka z oliwek, działają natomiast nawilżająco i kojąco na skórę.

Skuteczny przyspieszacz do opalania często zawiera także witaminy, takie jak witamina E i C, które mają właściwości antyoksydacyjne i chronią skórę przed uszkodzeniami. Dodatkowo, mogą zawierać substancje nawilżające, takie jak gliceryna czy kwas hialuronowy, aby utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia skóry i przeciwdziałać jej przesuszeniu, które może wystąpić podczas korzystania z solarium. Najlepiej wybierać produkty, które w swoim składzie posiadają dodatkowo substancje kojące skórę, takie jak panthenol, aloes, olejki z drzewa herbacianego i oliwek. Posiadają one działanie ochronne i odżywiające skórę.

Jak używać przyspieszacza opalania?

Najskuteczniejszy przyspieszacz do opalania nie da oczekiwanych efektów, jeśli odpowiednio się nie przygotujemy do jego aplikacji. Pierwszym krokiem przed zastosowaniem przyspieszacza opalania do solarium powinno być odpowiednie przygotowanie skóry. Warto wykonać delikatny peeling całego ciała, aby usunąć martwe komórki naskórka, co pomoże równomiernie rozprowadzić przyspieszacz opalania i dzięki temu uzyskać lepsze efekty. Bezpośrednio przed nałożeniem preparatu przyspieszającego opalanie należy dopilnować aby skóra była czysta i pozbawiona resztek kosmetyków. 

Przyspieszacz nakłada się na całe ciało, natomiast dla uniknięcia odbarwień dłoni, należy używać do tego rękawiczek. Warto zwrócić szczególną uwagę na równomierne rozprowadzenie produktu na skórze, unikając nałożenia zbyt grubej warstwy, bo wówczas przyspieszacza do opalania efekty nie będą satysfakcjonujące, a opalenizna nie będzie równomierna. A po nałożeniu przyspieszacza warto poczekać kilka minut przed wejściem do solarium, aby preparat mógł się wchłonąć. Zawsze jednak trzeba zapoznać się z instrukcją producenta, co pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek i ewentualnych problemów skórnych.